Северняшка фолклорна област
В днешната рубрика ще продължим темата за Българския народен фолклор и ще ви потопя в различните фолклорни области в България.
Северняшка фолклорна област
Северняшката фолклорна област е една от най-големите по територия. Простира се на север до р. Дунав, на запад до границата на България със Сърбия, на юг до северните склонове на Стара планина и на изток до р. Искър. Включва областите на градовете Шумен, Разград, Русе, Търговище, Велико Търново, Търново, Габрово, Ловеч, Плевен, Враца, Монтана, Видин и областта на Ботевград.
Народна музика и инструменти
Народни песни
Музикалният фолклор в Северна България е изключителен и колоритен. Едни от най-характерните песни в този регион са хайдушките песни, за които с право може да се твърди, че са “родени” в Балкана.
Често изпълнявани са и текстове за митични същества от българския фолклор - змей, ламя и др.
Сред песенното творчество на северняците, достойно място заемат още жътварските (с характерни провиквания), сватбарските (отразяващи целия сватбен ритуал), седенкарските, обредните и трапезните песни.
Типично за Северняшката област е едногласното изпълнение. Мелодиите често са без размер или в неравномерни размери. Много характерни са хумористичните песни.
Популярни песни от Северняшката етнографска област са:
- Заблеяло ми е агънце
- Недо ле, Недке хубава
- Елено, моме
- Мари, моме
- Малка мома росен брала
- Чие е това момиче
- Рано е ранила Нине
- Яничари ходят, мамо
- Баба лук посела
- Китка ми падна, Дено
- Отдолу идат ергените
- Теменуго, теменужке
- Дунав тече, ягодо
- Наклала Янка седянка
Знаете ли че…
Легендарният северняшки певец Борис Машалов /1914-1962/ е роден в гр. Севлиево. Първоначално се насочва към оперното пеене, но след това изпълнява само народни песни. Талантът му е забелязан от тогавашния директор на Радио София Сирак Скитник и от 1937 г. певецът участва в предавания по радиото. През 1952 г. постъпва като солист в Ансамбъла на народната армия. В репертоара на Борис Машалов има много северняшки песни, които певецът събира и записва. Сред най-прочутите е “Заблеяло ми е агънце”.
Знаете ли че…
Северняшката народна певица Мита Стойчева /1909-1976/ е родена в с. Мекиш (днес Обединение), Великотърновско. Първото си признание като народна певица получава когато е 30-годишна. През 1939 г. на един голям събор във Велико Търново по настояване на съселяните си Мита Стойчева участва в надпяване и спечелва първа награда. През 1942 г. тя пее за първи път в Радио София, където става редовен сътрудник. Утвърждава се като една от най-обичаните народни певици. През 1954 г. създава певческа група “Наша песен”. Групата разнася красотата на българските народни песни в чужбина.
“Снощи седенки кладохме”
Снощи седенки кладохме./2
Припев: Плевни го, равни го, зъмни го, накичи го, бульо мъри, байовата./2
Не ни дойдоха ергени/2
Дойде ни момче овчарче/2
Калпака му заешки/2
Цървулите му мечешки/2
Гащите му дънясти/2
Народни инструменти
Музикалните инструменти, които съпровождат северняшката народната песен са кавал, овчарска свирка (дудук), окарина и гайда, гъдулка или с оркестри с народни инструменти. Често в тях присъстват и класически инструменти, които постепенно са навлезли в народната музика. Сред тях са кларинетът и акордеонът.
Народни танци
Народният танц в Северна България е изключително богат и разнообразен. Той се характеризира с вихрена игра, свобода на движенията и лекота на изпълнението. Играта в този регион е свързана с откъсването от грижите, ежедневието, селската работа и отдаването на радост и веселие.
Северняшките хора са предимно бързи и много бързи, а съпроводът е най-вече инструментален. Застъпени инструменти в областта са най-често кавал, гайда, гъдулка и тъпан, но се срещат и много други.
Популярни хора от Северняшката етнографска област са:
- Дайчово хоро - Кулско хоро
- Пайдушко хоро - Черкезко хоро
- Еленино хоро - Шира
- Ганкино хоро. - Изручанка
- Дунавско хоро. - Грънчарско хоро
- Денка ( Денино хоро) - Чичово хоро.
Повечето от споменатите хора съм имала удоволствието да науча в сформираните в моя роден край танцови групи за народни танци. Благодарение на младите и енергични преподаватели бяхме потопени в магията на народния танц. Изказвам личните си благодарности на г-н Павел Чалъков. С неговият ентусиазъм и голямо обаяние той успя да ни запали и захласне по народния танц. Следващия преподавател с огромен талант е Пенко Димитров. Той вдъхва живот на танца и ти разказва приказка. И на младите и усмихнати преподаватели Николай Цветански и Ваня Проданова, които с огромно желание и неуморност споделят своите знания. Благодаря ви!
Днешната поговорка за размисъл е:
Блага дума железни врата отваря.
04.02.2024г. Мария Ангелиева